Úvodní stránka » Slovníček pojmů

Slovníček pojmů

Akupresura - terapie vycházející z čínské medicíny, využívající práce s energií (čchi) pomocí akupunkturních bodů. Terapeut body mačká, nepoužívá jehly.

Akupunktura - terapie vycházející z čínské medicíny, využívající práce s energií (čchi) pomocí akupunkturních bodů. Terapeut používá akupunkturních jehel.

Akupunkturní bod – bod na těle, který umožňuje přístup k energii v energetických drahách (meridiánech) a jehož ovlivnění např. jehlou, tlakem nebo moxou podle typu bodu může vést například k zprůchodnění dráhy nebo k vypuštění přebytečné energie.

Čínská medicína – ucelený soubor teoretických znalostí i praktických dovedností, obsahující například práci s akupunkturními body, diagnostiku z pulsu, diagnostiku z jazyka, znalosti spojené s  pochopením fungováním jinu a jangu, čínský pentagram atd.

Diagnostika z oka – viz irisdiagnostika

Iridologie – viz irisdiagnostika

Irisdiagnostika – určování zdravotního stavu pomocí změn v duhovce (hustota, lakuny, změna zbarvení, ale také pomocí změn v bělmu (výrazné cévky, zbarvení)

Moxa – rolička - „cigareta“ z pelyňku nebo jiných bylin, která se zapálená používá na nahřívání některých akupunkturních bodů

Moxování – stimulování některých akupukturních bodů (ne všech, u některých je moxování kontraindikováno) pomocí tepla z moxy

Oberon – přístroj, využívající biofyzikálních technologií, který umožňuje diagnostikovat nemoci včetně napadení těla cizopasníky, viry, či bakteriemi

Reflexní masáž – jemná nebolestivá masáž, využívá práce s reflexními plochami nohou, může být spojována i s využitím akupresurních bodů

Reflexní terapie – diagnostika a terapie na základě znalosti akupunkturních plošek – nejčastěji na nohou, ale mohou se používat i plosky na rukou, obličeji.

Tuina – druh čínské masáže, využívající specifického tlaku na konkrétní akupunkturní body. Tlak je dlouhý, se zaměřením na pomalé pouštění bodu.

Novinky

21. 2. 2022

Jak na migrénu?

V tomto videu Vám jako teraput reflexní terapie poradím pár tipů, co může způsobovat migrénu. Určité části hlavy, když bolí znamená to určitý problém s vnitřním orgánem. Většina problémů je ovšem spojena s psychikou.


23. 4. 2024

Kurzy reflexní terapie

Srdečně Vás zveme na kurz Reflexní terapie, který pořádáme v Praze ve dnech 20.-23.6. 2024 Podrobnosti zde.archiv

Kontakt

Středisko Reflexní terapie - Josef Vrba
(pondělí až pátek)
Těšnov 5
110 00 Praha 1

+420 603 507 459
69099766